Rekuperační systémy Lindab
Co je rekuperace
Rekuperace je proces zpětného získávání tepla. Při řízeném větrání s rekuperací jde o nepřetržitou výměnu vzduchu, kde přiváděný čerstvý vzduch získává v tepelném výměníku rekuperační jednotky část tepla ze vzduchu odváděného. Čerstvý vzduch je tedy tepelně optimalizován a díky použité filtraci také zbaven pylu, prachu a alergenů. Přiváděný i odváděný vzduch jsou od sebe v rekuperační jednotce odděleny tak, aby nedocházelo k přenosu pachů.
Rekuperace v rodinném domě
Rekuperace v bytovém domě
Potrubní systém Safe Click
1.
Současné novostavby s nízkými tepelnými ztrátami, neboli s kvalitně izolovaným obvodovým pláštěm často trpí nadměrnou vlhkostí interiéru. Tato vlhkost je způsobena především nedostatečným větráním. Vlhkost poté může negativně ovlivnit především Vaše zdraví z důvodu tvorby plísní.
2.
Při nuceném větrání s rekuperací není zapotřebí u rodinných domů či bytů otevírat okna. Otevřít je samozřejmě lze, ale např. v zimě, v pylové sezóně, či při nadměrném hluku tuto možnost oceníte. Výkon rekuperační jednotky lze automaticky nastavit dle Vašich požadavků na kvalitu vnitřního prostředí.
3.
Podstatou rezidenčního větrání od společnosti Lindab je úspora energie nejen prostřednictvím rekuperační jednotky, ale i ve vhodně zvoleném systému potrubních rozvodů a distribučních prvků.
4.
Systém Lindab SAFE a Indomo slouží k rozvodu vzduchu, zejména mezi rekuperační jednotkou a jednotlivými místnostmi. Celý systém splňuje třídu těsnosti D (ATC 2), což je ten nejvyšší možný standard na trhu a díky němu nehrozí úniky upraveného čerstvého, ani kontaminovaného odtahového vzduchu napříč celým domem.
Přívodní koncový prvek (ventil)
Odvodní koncový prvek (vyústka)
Přívodní koncový prvek (vyústka)
Systém rozvodu vzduchu
Přívodní i odvodní koncový prvek (vyústka)
Rekuperační jednotka
Proč uvažovat
o rekuperačním systému?
Výhodnost investice spočívá především ve zdravotním přínosu, protože získáte nepřetržitý přísun čerstvého vzduchu bez pilu a prachu. Další přínos je ekonomický, protože Váš dům či byt větráte bez zbytečných tepelných ztrát. Desetitisícové pořizovací částky bývají důvodem odmítnutí rekuperace, cena samotného systému ovšem není dostatečnou informací. Finanční návratnost počítejte v rámci komplexní stavby nebo rekonstrukce domu například do pasivního standardu.
Průměrné náklady na vytápění rodinného domu | |
---|---|
Dům z roku 1980 | 29.200 Kč / rok |
Běžná současná novostavba | 16.020 Kč / rok |
Nízkoenergetický dům využívající rekuperaci | 7.154 Kč / rok |
Pasivní dům s rekuperací | 2.044 Kč / rok |
V tabulce srovnáváme domy s plochou 100 m2, vytápěné zemním plynem, při průměrné ceně 1,46 Kč/kWh. Zateplení domu snižuje roční spotřebu tepelné energie přibližně z 200 kWh/m2 (dům postavený roku 1980), respektive 110 kWh/m2 (běžná současná novostavba), pod 50 kWh/m2 („nízkoenergetický dům“), nebo pod 15 kWh/m2 („pasivní dům“). Větrání s rekuperací zvedá účet za elektřinu zhruba o 1 000 až 2 500 Kč.
Účinnost jednotky
až 98 %
Kvalitní rekuperace dnes mají účinnosti běžně mezi 75 % až 98 %. Čím vyšší je účinnost rekuperace, tím máme nižší náklady na dodatečný ohřev vzduchu a šetříme.
Legislativa od 1. 1. 2019
Od 1. ledna 2019 musí nové domy s podlahovou plochou větší než 350 m2 a od 1. ledna 2020 nové domy s podlahovou plochou do 350 m2 splňovat téměř nulovou spotřebu energie díky novele vyhlášky 148/2007. Požadavky na energetickou hospodárnost jsou upraveny vyhláškou č. 78/2013 Sb.
Řízené větrání s rekuperací řeší energetickou hospodárnost rodinných domů.
Získejte nezávaznou cenovou nabídku
Nemáte představu o pořizovací ceně rekuperačního systému pro Váš dům, byt nebo projekt? Spočítejte si orientační cenu jednoduše v naší interaktivní cenové kalkulačce.