Rekuperační jednotky s keramickým výměníkem
Rekuperační jednotky s keramickým výměníkem
Účinnost rekuperace keramického výměníku je přibližně 92%.
DRJ-160 Active
Decentrální jednotka DRJ během jednoho cyklu 70 vteřin odvětrává vnitřní vzd...
- Účinnost rekuperace 93 %
- Max. průtok vzduchu 60 m3/h
DRJ-160 APP
Decentrální jednotka DRJ během jednoho cyklu 70 vteřin odvětrává vnitřní vzd...
- Účinnost rekuperace 93 %
- Max. průtok vzduchu 60 m3/h
VENTO-ECO
A50-PRO
Jednopokojová rekuperační jednotka zajišťuje efektivní a energeticky úsporné ...
- Účinnost rekuperace 92 %
- Max. průtok vzduchu 50 m3/h
VENTO-EXPERT
A50-1-W
Jednopokojová rekuperační jednotka zajišťuje efektivní a energeticky úsporné ...
- Účinnost rekuperace 92 %
- Max. průtok vzduchu 50 m3/h
Účinnost jednotky
až 98 %
Kvalitní rekuperace dnes mají účinnosti běžně mezi 75 % až 98 %. Čím vyšší je účinnost rekuperace, tím máme nižší náklady na dodatečný ohřev vzduchu a šetříme.
Legislativa od 1. 1. 2019
Od 1. ledna 2019 musí nové domy s podlahovou plochou větší než 350 m2 a od 1. ledna 2020 nové domy s podlahovou plochou do 350 m2 splňovat téměř nulovou spotřebu energie díky novele vyhlášky 148/2007. Požadavky na energetickou hospodárnost jsou upraveny vyhláškou č. 78/2013 Sb.
Řízené větrání s rekuperací řeší energetickou hospodárnost rodinných domů.
Často se ptáte
-
Kde může být rekuperační jednotka nainstalovaná?
Nejvhodnější místo je v zatepleném prostoru nebo sklepě, nejčastěji v technické místností. Může být osazena i v podstřešním prostoru (půda), ale toto umístění je z důvodu nižší teploty nepříznivé. Při volbě umístění je třeba brát v úvahu sání a výfuk z jednotky, délku rozvodů, hluk jednotky(přenos chvění), odvod kondenzátu z rekuperátoru.
-
Je možné nainstalovat systém rekuperace do bytu či domu dodatečně?
Ano, systém rekuperace lze naistalovat do domu dodatečně. Jednoduší a úspornější však je instalace do rozestavěného domu. Přítomnost rekuperace v domě pak prozrazují jen vyústky. Při dodatečné montáži se z pravidla musí vzduchovody přiznat. Nebo lze instalovat decentrální rekuperaci (přes zeď), je jednodušší na montáž. Decentrální rekuperace má ale nižší účinnost rekuperace než centrální rekuperace.
-
Jak často se mění filtry v jednotce?
Filtry se mění podle místního znečistění venkovního prostředí (město, venkov). Obecně je předepisována periodicita výměny jednou za 3 až 6 měsíců. Námi nabízené jednotky jsou vybaveny signalizaci zanesení filtrů.
-
Mohu do systému napojit digestoř (kuchyňský odsavač par)?
Ano, ale musíme volit jednotku, která toto umožňuje. Vždy však platí, že vzduch odsáván z digestoře neprochází rekuperátorem. Mohl by ho velmi znečistit nebo dokonce zničit.
-
Můžu si otevřít okna, když je rekuperační jednotka v provozu?
Ano, okna si otevřít můžete. Při větrání v zimě ovšem systém rekuperace ztrácí smysl. Po instalaci systému se přesvědčíte, že nebudete mít potřebu větrat okny. Otevřeným oknem především ve městech se dostává do bytu prach, smog, alergeny, a nikoli čerstvý svěží vzduch.
-
Jaká je ideální vlhkost vzduchu v bytě?
V obytných místnostech je dobré udržovat cca 40% vlhkost. Nízká vlhkost vzduchu vás nutí pro dosažení stejného pocitu tepla vytápět na vyšší teplotu, a to až o 2–3 °C. Dále nedostatečná vlhkost škodí zdraví, protože vysušuje nosní sliznice, dráždí dýchací cesty a snižuje obranyschopnost organismu. Příliš vysoká vlhkost – nad 60 % – také není vhodná. V kombinaci s chladnými povrchy je častou příčinou kondenzace vodních par a vzniku plísní.
-
Jak se dostane vzduch dovnitř a ven z bytu či domu?
Čerstvý vzduch je přiváděn přes mřížky na venkovní straně fasády. Dále je vzduch distribuován systémem rozvodů (InDomo, Safe, Safe Click) do pobytových místností (ložnice, obývací pokoj, dětský pokoj, pracovna). Dále dostaneme vzduch přes vnitřní dveře (bez těsnění a prahů s mezerami u podlahy 1-2 cm) do prostorů s použitým vzduchem (kuchyň, koupelna, WC). Distribuci čerstvého vzduchu a odtah použitého (znehodnoceného) vzduchu zajišťují ventilátory, které jsou umístěné ve větrací jednotce.
-
Můžu nechat rekuperační jednotka větrat trvale, nebo stačí jí zapínat podle potřeby?
Jednotka by měla pracovat 24h denně. Dochází tak k pravidelné výměně vzduchu a tím odstraníte pachy, snižujete tvorbu plísní, snižujete vysokou vlhkost vzduchu.
-
Mají Vámi nabízené rekuperační jednotky funkci chlazení?
Ne. Jednotky nejsou standardně vybaveny žádným systémem chlazení. Jednotka může pouze v létě využívat funkci By-Passu, kdy v nočních teplotách se bude váš dům „předchlazovat“.
-
Může rekuperační jednotka větrat na základě hodnot čidla CO2 nebo čidla vlhkosti?
Ano, pokud si vyberete jednotku s možností napojení čidla CO2 nebo čidla vlhkosti.
Získejte nezávaznou cenovou nabídku
Nemáte představu o pořizovací ceně rekuperačního systému pro Váš dům, byt nebo projekt? Spočítejte si orientační cenu jednoduše v naší interaktivní cenové kalkulačce.